Chov ovcí
Chov ovcí není náročný, protože tato zvířata v podstatě potřebují jen dostatečný prostor, kde se mouhou pást a pokud dodržíte základní pravidla a řádně se připravíte, můžete začít s jejich chovem. Pro začínající chovatele farmáře je to skvělý způsob jak se přiblížit přírodě a tradicím a využít volnou zatravněnou plochu.
S rozmyslem je třeba si zajistit několik užitečných věcí.
Výběr plemene ovcí: Rozhodněte se, jaké plemeno ovcí chcete chovat. Existují různé typy, jako jsou plodná plemena (např. ovce romanovská), masná plemena (např. suffolk, texel) a kombinovaná plemena (např. merino, valašská ovce).
Registrace hospodářství: Nezapomeňte zaregistrovat své hospodářství, abyste mohli chovat ovce legálně. Českomoravská společnost chovatelů vám může poskytnout potřebné informace.
Pastva a krmení: Ovce jsou stádová zvířata, takže je nechováme o samotě. Základ krmiva ovcí je pastva, které by ovce měly přijmout denně asi 10 kg. Nutný je přístup k lizům - Solné minerální lizy vhodné pro ovce a kozy. Chov ovcí a koz se neobejde bez nutné dotace soli ve formě přírodní kamenné kusové soli nebo lizů. a dalším krmivem pro ovce granulovaným nebo objemovým - granule pro jehňata, granule pro ovce, granulovaná pícnina vojtěškové granule, granulované seno - lučenka. objemové krmivo oves, ječmen.
Pro chov ovcí je velmi důležitá měď v krmné dávce, ta patří mezi důležité prvky, které ke svému zdravému a spokojenému životu potřebuje každé zvíře, u ovcí je však nutné si na obsah mědi v krmivech dát mnohem větší pozor. Nedostatek ani nadbytek je problém. Prospěšnost mědi u ovcí je velmi důležitá pro tvorbu kolagenu, pigmentu, dále ovlivňuje rozmnožovací funkci a upravuje činnost nervové soustavy. Jestliže mědi v krmivu bude málo, projeví se porucha pigmentace, neplodnost a osteoporóza. Na druhou stranu nadbytek mědi může způsobit otravu mědí. Nejcitlivější k otravě mědi jsou právě ovce, které přebytek mědi vylučují z těla ven velmi v malých dávkách, neboť mají neefektivně vyvinutý vylučovací systém. Za nejhorší stav se považuje obsah mědi v hodnotě 3,5 mg/kg hmotnosti.
Ovce by měla mít neomezený přístup k vodě, tedy bez ohledu, zda je mráz nebo horké léto a to vzhledem ke zmenšenému prostoru v dutině břišní. Na pastvinách může být nebezpečnýnapříklad jetel bílý, který obsahuje kyanid a při spasení 2 kg tohoto, na první pohled nevinného plevele, může ovce o hmotnosti 50 kg uhynout. V pozoru byste měli být i před pryskyřníkem prudkým nebo třezalkou. Doplnit stravu ovcí lze přiměřeným množstvím mrkve, jablek, případně neplesnivým tvrdým chlebem.
Pravidelně je stříhejte (1-2x ročně), odčervujte a ošetřujte paznehty. Stříhání ovcí je proces, při kterém se odstraňuje vlna z těla ovce. Stříhání ovcí má několik výhod, jako je zlepšení zdraví a pohody ovcí, snížení rizika parazitů a chorob, zvýšení kvality a hodnoty vlny a snížení spotřeby vody a krmiva. Existují různé metody a techniky stříhání ovcí, jako je ruční stříhání, elektrické stříhání. Stříhání ovcí vyžaduje zkušenost, dovednost a vhodné nářadí. Stříhání ovcí se obvykle provádí jednou nebo dvakrát ročně, podle plemene a délky vlny. Odčervení ovcí je nutností, předepíší veterináři. Porosty jsou zdrojem pro cizopasníky. Nejkritičtějším obdobím pro ovce bývá měsíc červen, kdy sezóna hlístic vrcholí. Jedinou možností, jak své ovce před parazity chránit, je včasné podání léků anthelmintik, které působí proti červům. Péče o paznehty ovcí je důležitá pro jejich zdraví a pohodu. Paznehty ovcí by měly být pravidelně kontrolovány, ořezávány a dezinfikovány, aby se předešlo infekcím, zánětům, hnilobě a znetvoření. K ošetřování paznehtů ovcí je potřeba mít vhodné nářadí, jako jsou nůžky, nože, kleště, rašple, paličky, boty, pásky, obvazy a tinktury.
Ustájení ovcí je nutné zajistět přístřešek zejména pro zimní období a dostatek pastvy. Můžete zvážit sezónní chov, kdy si na jaře zakoupíte několik ovcí a na podzim je nabídnete k prodeji nebo porážce.
Pronájem nebo zapůjčení: Pokud nechcete vlastní stádečko, můžete se domluvit s blízkým chovatelem ovcí na zapůjčení jeho oveček na vaší zahradě. To je ideální pro výpas trávy a ušetří vám práci sekačky.
Chov ovcí je skvělým způsobem, jak změnit život a přiblížit se přírodě. A kdo ví, možná se stanete šťastným farmářem s vlastním stádem!